Debian a ipv6

Naše knihovna minulý rok přešla na nový knihovní systém koha s katalogem VuFind. Celý systém je na bázi klient – server. Knihovník přistupuje do systému přes webové rozhraní pro knihovníky a čtenáři mohou využívat online katalog VuFind.

Na serveru s VMWare běží systém Debian. Máme pevnou ipv4 adresu a všechno funguje (skoro) jak má. Tak jsem se rozhodl, že bychom mohli zpřístupnit online katalog i po ipv6. Máme tunel u Hurricane electric. Nastavil jsem router, klienti dostali ipv6 a zdálo se, že je všechno v pořádku.

Ale Debian se nehlásil. Přitom ipv6 dostával. Zkoušel jsem všelicos, i gůglovat. A gůgl pomohl. Nakonec jsem přišel na to, že je to bug v Debianu. Správce nastavení sítě si totiž na stavil hop limit na 0.

Aby se to spravilo, stačí to správně nastavit.

takže:

# sysctl -A |grep -i hop_limit
net.ipv6.conf.all.hop_limit = 64
net.ipv6.conf.default.hop_limit = 64
net.ipv6.conf.eth0.hop_limit = 0
net.ipv6.conf.lo.hop_limit = 64
net.ipv6.conf.wlan0.hop_limit = 0

je vidět, že hop limit na eth0 a wlan0 je nastaven na 0

Potom tedy stačí nastavit hop limit na 64:

# sysctl -w net.ipv6.conf.eth0.hop_limit=64
# sysctl -w net.ipv6.conf.wlan0.hop_limit=64

A ipv6 začne fungovat. Problém ale je, že jen do první změny síťového rozhraní. Stačí restart, vypnutí – zapnutí wifi, vytažení kabelu a problém se objeví opět.

Zatím jsem to neřešil, server běží nonstop, ale prozatím by možná stačil nějaký skriptík, který by kontroloval hop limit a pokud by byl nastavený špatně, provedl by nápravu.